fbpx

Çalınan elektronik eşyalar online takip ediliyor

Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Çalıntı Elektronik Eşya Projesi’ sayesinde kamera, cep telefonu gibi elektronik eşyası çalınan vatandaşlar, emniyetin resmi internet sitesinde çalınan eşyasının durumunu online olarak takip edebiliyor.

Şehir genelindeki polis merkezlerine müracaat eden vatandaşların çalınan elektronik eşyaları sanal alemde kayıt altına alınıyor. Yaklaşık 2 yıldır sürdürülen proje sayesinde onlarca çalıntı malzeme bulunarak sahibine teslim edildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çalıntı Elektronik Eşya Projesi cep telefonu, kamera, dizüstü bilgisayar gibi elektronik eşyasını çaldıran vatandaşların umudu oldu. Kısa sürede Türkiye genelindeki birçok il emniyet müdürlüğüne model olan projenin koordinatörlüğünü Asayiş Şube Müdürlüğü yapıyor.

Proje kapsamında, polis ekiplerince ele geçirilen çalıntı elektronik eşyaların, seri numaraları internet sitesinde yayınlanarak sahiplerine ulaşılıyor.

‘Çalıntı Elektronik Eşya Projesi’nin yaklaşık 2 yıldır yürürlükte olduğunu belirten Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, proje kapsamında polis merkezlerinin, sorumluluk sahalarında yaşanabilecek hırsızlık olaylarında çalınan elektronik eşyaların seri numaralarını kayıt altına alarak sisteme girildiğini açıkladı. Sisteme dahil edilen çalıntı eşyalarla ilgili gelişmelerin vatandaşlarca da online olarak takip edilebildiğini belirten yetkililer, Bursa Emniyet Müdürlüğünün ‘www.bursapolis.pol.tr’ adresinden projeye ulaşılabileceğini bildirdi.

Projeyle, çalıntı eşyaların sahiplerine ulaşılmaya çalışıldığını, bunun yanı sıra ikinci el elektronik eşya satın almak isteyen vatandaşların da siteden yapacakları kontrollerle, alacakları eşyanın çalıntı olup olmadığını öğrenebileceklerini belirten emniyet yetkilileri, şunları ifade etti:

“Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü Mobil Uygulamalar Bürosu tarafından geliştirildikten sonra Asayiş Şube Müdürlüğü’ne devredilen projeyle çalıntı elektronik eşyalar sanal alemden takip ediliyor. Asayiş, Terör veya Kaçakçılık şubeleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda ele geçirilen elektronik malzemelerin çalıntı olup olmadığı da sistem sayesinde belirleniyor. Eşyası çalınan her vatandaş polis merkezine giderek müracaatta bulunuyor, sonra çalıntı eşyanın bilgileri sisteme dahil ediliyor. İsteyen vatandaş da internet üzerinden sisteme girip çalınan eşyasının bilgilerini girebiliyor. Proje sayesinde bugüne kadar onlarca eşya bulunarak sahibine teslim edildi. Sistem aktif olarak çalışıyor.”

Öte yandan, suç ve suçlularla mücadelede teknoloji nimetinden en iyi yararlanan emniyet müdürlüğü olarak dikkat çeken Bursa Emniyet Müdürlüğü, yıllar önce başlattığı BEMTAP projesiyle, saatler alan şüpheli kişilerin kimlik kontrolünü motorize ekiplere takılan bilgisayarlarla, sadece 30 saniye içerisinde gerçekleştiriyor.

About Emre Zengin

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mezunu Genç İnşaat Mühendisi ve Aynı Zamanda Bilişim ve Teknoloji Tutkunu

Check Also

Ben İş Kurarsam Yapacağım İlk Konuşmam Ne Olurdu?

Her şeyin temeli olan şey “Büyümedir”. Şirkette çalıştıracağımız daha çok parlak insan, aklımdaki şeyi dünyaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir