fbpx

Facebook’u bitirecek Google hizmeti!

Google Social Search sonunda Beta oldu!

Kimilerine göre Google’ın Facebook’u internetten silmesini sağlayacak yeni servisi mezun oldu…

Google Social Search sonunda beta aşamasına ulaştı. Google’ın birbiri ardına geliştirdiği hizmetler içerisinde farklı bir yere sahip olan Google Social Search, uzun vadede internette önemli değişikliklerin mimarı olabilir!

Öncelikle Social Search’ün Beta aşamasında kullanıma açıldığını ama henüz her yerden denenemediğini belirtelim. Bu arama özelliğini kullanmak için farklı sosyal ağlardaki hesaplarınızı ve arkadaşlarınızı Google hesabınıza eklemeniz gerekiyor.

Siz arkadaşlarınızı ekledikten sonra aramalarda bir seçenek ekleniyor. Bu seçeneğe tıklayarak arkadaşlarınızın internet üzerinde paylaştığı yazıları, fotoğrafları ve daha fazlasını hangi sitede yayınlanırsa yayınlansın görebiliyorsunuz.

Sosyal ağ katil mi?

Google Social Search, bu özelliğiyle bir ihtimal gelecekte sosyal ağ katili bir araç halini alabilir. Ama daha güçlü olan ihtimal, bu arama özelliğinin diğer sosyal ağlar ile birlikte kullanımının sürmesi ve bilgiye erişimi kolaylaştırmaya devam etmesi.

Google’ın bu yeni hizmet, bütün interneti pratikte bir sosyal ağ haline getirmeyi amaçlıyor. Aslında internet zaten dev bir sosyal ağ ama mesele, kullanıcıların birbirlerini ve gerçekten ilgilerini çeken içeriği bulabilmesi. Bir arama motoru olan Google da, sosyal aramaya önem veriyor.

Kendi sosyal çevreniz altında arkadaşlarınızın online aktivitelerini, kendi sosyal içeriğiniz altında da internette Social Search kullanan dostlarınıza nasıl göründüğünüzü bulabiliyorsunuz. Google iyi iş çıkartmış gibi görünüyor ancak detaylı ve uzun vade teste ihtiyaç var.

Facebook’un yerini tutabilir mi?

Beta sürümüyle birlikte eklenen bu iki özellik dışında en büyük gelişme, Google Images’ın eklenmesi olmuş.

Bu sayede Flickr, Picasa vb internet albümlerinde, arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğrafları bulabilirsiniz. Bu özellik Facebook’u fotoğraf paylaşımı için kullanan ve hızından memnun olmayan internet kullanıcılarını cezp edecektir. Hatta uzun vadede sosyal ağlardan pek çok kullanıcıyı kendisine çekebilir.

Social Search’ü denemeye karar verirseniz, Google hesabına ihtiyaç duyacağınızı ve bu hizmetin tam olarak kullanılabilir hale gelmesi, sonuç göstermesi için birkaç gün ya da hafta beklemeniz gerekebileceğini göz ardı etmeyin.

Şimdilik sosyal ağlara rakip olmak için biraz fazla karışık görünüyor. Yani aslında basit ama kullanıcıların alışması ve öğrenmesi şu aşamada zor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aYf5iSA6t6g[/youtube]

Bağlantı: Google Social Search

About Emre Zengin

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mezunu Genç İnşaat Mühendisi ve Aynı Zamanda Bilişim ve Teknoloji Tutkunu

Check Also

Mobil Kaza Tespit Tutanağı

Mobil Kaza Tespit Tutanağı SBM tarafından geliştirilen uygulama sayesinde kaza tespit tutanakları akıllı telefonlar üzerinden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir