fbpx

İkiz Kuleler’in altındaki sır

11 Eylül 2001 saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden inşasında çalışan işçiler, merkezin bulunduğu yerin altında gömülmüş 18.yüzyıla ait ahşap bir gemi buldular.

Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki gemiyi inceleyen arkeologlar, tarihi eseri “muhteşem” diye niteledi.

Bölgede 45 kg ağırlığında bir çapa da bulan araştırmacılar çapanın ortaya çıkarılan gemiye ait olup olmadığı konusunda emin değil.

Arkeologlar Molly McDonald ve A.Michael Pappalardo, yüzeyin 9 metre altında bulunan geminin kaburgasını hemen çıkardıklarını, ancak omurgasını oluşturmanın iki gün aldığını söylüyor.

Salı günü bulunan geminin geminin tam yaşını hesaplamak için dahaçok araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Geminin tam olarak ne zaman inşa edildiği, laboratuvara gönderilen ahşap parça örneklerinin incelenmesiyle ortaya çıkacak. Fakat uzmanlar zamanla yarışmak zorundalar, zira hassas olan ahşap havayla temas ediyor.

ABD’nin simgelerinden ikiz kuleler,  11 Eylül saldırılarının hedefi olmuştu. Yerine tek bir gökdelen olan Özgürlük Kulesi’nin inşaatına 2006 yılında başlanmıştı. 541 metrelik kulenin 2013 yılından önce tamamlanması bekleniyor.

About Emre Zengin

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mezunu Genç İnşaat Mühendisi ve Aynı Zamanda Bilişim ve Teknoloji Tutkunu

Check Also

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

      Yüksek Lisans için öncelikle Lisans eğitiminizi başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra …

5 comments

  1. 11 Eylül 2001 saldırıları ile ilgili birçok haber okumuştum ancak en ilgi çeken haberlerden birisi sanırım bu. Paylaşım için tekrar teşekkürler.

  2. Güllerin Savaşı izle

    evet gerçektende ciddi bir analiz olmuş. teşekkürler.

  3. oscar çöllerde

    aradan 13 yıl geçmiş olmasına rağmen şimdi gün yüzüne çıkması ilginç diyecem ama esas ilginç olan geminin orada olması, arkadaşın da bahsettiği gibi bu da o bölgenin zamanında okyanus içerisinde olmasıdır muhtemelen.

  4. tskler cok ilginc, bakalim daha neler cikacak bunca sene sonra 🙂

  5. Bakalım 11 eylülün altından başka neler çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir