fbpx

Rüzgar Türbinli Kuleler

Rüzgar Türbinli Kuleler cihanozdemir.comManama, Bahreyn‘de bulunan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, “dünyanın ilk rüzgar türbinli binası” olma özelliğini taşımakta. 2008 yılında bitirilen kulelerin toplam maliyeti 150 milyon dolar. 240 metre yüksekliğinde ve 50 katlı olan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, “dünyanın ilk rüzgar gücüyle elektrik üreten rüzgar türbini entegre yüksek binası”. Türbinler Nisan 2008’de tamamlandı. 29 metre kanat çaplı, 3 adet yatay eksenli rüzgar türbini, yılda 1100 ~ 1300 MW saat’lik üretimleriyle, binanın yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılıyor. Türbinlerden üretilen elektrik enerjisi, 300 evin ihtiyacı olan enerjiye eşit.

Rüzgar türbini, mimari dizayn üzerinde büyük bir etkiye sahip olup binanın, rüzgarı toplayarak türbine yönlendiren bir mekanizmaya dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Bahreyn Ticaret Merkezi’nin şeklinden görüleceği gibi rüzgarın gücünü artırabilmek için kuleler dışa doğru üçgen formda dizayn edilmiş. Bu dizayn şekli rüzgar gücünü ortalama olarak yüzde 30 oranında artırmış. Aynı zamanda bina, rüzgarı merkeze yönlendirerek, rüzgarın türbinlere dik bir açıyla çarpmasını sağlar ki bu da rüzgar verimliliğini artıran önemli bir özellik. Türbinler günün yarısı kadar bir süre aktif olarak çalışabilmekte.

Uygulama alanı ağırlıklı olarak rüzgar çiftlikleri olan rüzgar enerjisi, çok yakın bir gelecekte, hemen hemen her yüksek binada rüzgar türbini olarak karşımıza çıkacaktır.Gelişmiş ülkelerin çoğu, yüksek bina rüzgar enerjisi ilişkisine gereken önemi vererek, konuyu halen yapımı sürmekte olan yüksek binalarda uygulamaya geçirmeyi hedeflemektedir. Özellikle Avrupa ülkeleri ve ABD’de yapımı planlanan yüksek binalarda, rüzgar enerjisi dahil tasarımların ağırlığı giderek artmaktadır.

About Emre Zengin

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mezunu Genç İnşaat Mühendisi ve Aynı Zamanda Bilişim ve Teknoloji Tutkunu

Check Also

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

      Yüksek Lisans için öncelikle Lisans eğitiminizi başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra …

4 comments

  1. hem elektiğini üret, hem de şık bir görüntü olsun. mükemmel düşünce

  2. Kimya Konu Anlatımları

    Bina tasarım olarak yenilikçi bir mimariye sahip. Bunun yanı sıra yenilenebilir ve düşük maliyetli enerji üretimiyle yeşil enerji prensibini benimsemiş. Mükemmel bir mühendislik örneği olmuş.

  3. Görsel açıdan da oldukça başarılı bir yapıt olmuş. Aynı zamanda enerji üretiminde de kullanım sağlayabilir.

  4. Canberk Yıldırım

    Yazınız için teşekkürler. Gerçekten yenilikçi yapılara ihtiyaç var. Özellikle Türkiye’de daha da çok gelişmemiş gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir