fbpx
beton
beton

En Düşük En Yüksek ve İdeal Beton Sıcaklığı Nedir?

BETON NEDİR?

Beton, bilindiği üzere agrega, çimento, su ve duruma göre kimyasal ve mineral katkıdan oluşan bir yapı malzemesidir.Bu malzemeleri bir arada tutan ve dayanım kazandıran ise çimento ve su arasında gerçekleşen “hidratasyon reaksiyonu” dur.Ekzotermik (ısı veren) olan bu reaksiyonun gerçekleşmesi için yeterli miktarda su ve sıcaklık gerekmektedir.Su miktarını ve sıcaklığı etkileyen tüm faktörler dolayısıyla betonun özeliklerini de etkilemiş olur.

Beton kurumamalı, donmamalı ve sarsıntıya uğramamalıdır. Beton dökümü için en elverişsiz ortam yüksek hava sıcaklığı ile birlikte nemsiz ve rüzgarlı hava.

Sıcak hava düşük nemi de beraberinde getirir. Sıcak havalarda beton yüzeyindeki suyun buharlaşması plastik rötreye ve farklı oturmalara yol açar. Yeni sertleşen beton çok naziktir; özenle korunması gerekir. Dökümü izleyen kısa bir süre içinde yüzeyde su birikir ve hızla buharlaşır. Buharlaşan suyun terleyen sudan fazla oluşu yüzeyde gerilmelere ve sonuçta betonun çatlamasına sebep olur.

Diğer taraftan beton çökerken iri agrega ve donatı engeline rastlar ve farklı oturma bu engeller üzerindeki betonu çatlatır.Beton yerleştikten sonra yüzeydeki suyun buharlaşma hızı ortamın sıcaklığına,nem oranına ve rüzgar hızına bağlıdır. Kürün amacı çimento hamurundaki suyun boşluklarının hidratasyon ürünlerinin doldurulmasına kadar betonu suya doygun ve doyguna yakın halde tutmaktır. Beton numunelerinin laboratuarda 21 derece sıcaklıkta % 100 nemli bir ortamda 28 günde nispi olarak basınç dayanımının % 100’üne aynı ortam içinde 180 günde % 130’una ulaştığı, buna karşılık açık havada 28 günde ancak % 55′ te kaldığı gözlenmiştir.

Şimdi sıcak hava dedik ama bu sıcak hava nasıl tanımlandırılabilir.

Sıcak hava; ard arda 3 günlük hava sıcaklığı ortalamasının 30 °C ‘nin üzerinde olması durumu olarak ifade edilir.
Sıcak hava koşullarını sadece hava sıcaklığı olarak değil de, aşağıdaki koşulların bir kombinasyonu olarak değerlendirilebilir

  • Ortam sıcaklığı
  • Nem
  • Rüzgar hızı
  • Güneş radyasyonu

EN DÜŞÜK, EN YÜKSEK VE İDEAL BETON SICAKLIKLARI NEDİR PEKİ?

En düşük beton sıcaklığı – 5 °C

En yüksek beton sıcaklığı – 32 °C

İdeal beton sıcaklığı – 15-20 °C

Beton dökümü esnasında belli araçlarla betonumuzun sıcaklığını rahatlıkla kontrol edebilir ve ideal beton sıcaklığı skalasında kalabilirsiniz.

About Emre Zengin

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mezunu Genç İnşaat Mühendisi ve Aynı Zamanda Bilişim ve Teknoloji Tutkunu

Check Also

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

      Yüksek Lisans için öncelikle Lisans eğitiminizi başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra …

2 comments

  1. Eğer bir mühendisseniz bilmeniz gereken ilk şey bu işleri hep kontrol etmeniz gerektiğidir. Zaten usta biliyor ne karışacam derseniz ayvayı eninde sonunda yersiniz. Bunları bimek ve kontrol etmek zorundasınız

  2. O kadar güzel anlatmışsınız ki bir daha hayata gelsem beton olmak isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir