fbpx
kentsel dönüşüm

Kentsel Dönüşüm Ada Bazında Yapılmalıdır

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm; 50 yıllık yapı ömrünü doldurmuş binaların yıkılarak güvenli ve çevreci yaşam alanları haline dönüştürülmesidir.Ama Türkiye’de uygulanan 6306 sayılı kanun kapsamındaki kentsel dönüşüm, bu tanıma hiç uymamaktadır.

Neden uymuyor diye soracaksınız. Çünkü biz çoğunlukla parsel kapsamında dönüşüm yapıyoruz. Öncelikle parsel nedir onu da ifade etmiş olalım.

Paftaları adalar, adaları parseller oluşturmaktadır. Tapunuzu elinize aldıgınızda tapunuzda örneğin şöyle yazar.

245DT4A Pafta /4735 Ada / 5 Parsel. 245DT4A Paftası içindeki 4735 adasının da içindeki 5 parseldeki arsayı ifade etmektedir. Şimdi bunu örnekler ışığında izah ediyim.

245DT4A Pafta /4735 Ada / 5 Parsel üzerinde 6 katlı 12 daireli bir yapı olduğunu farzedelim.Ve bu yapımız sağ ve sol cephelerden bitişik. Yani sağında ve solunda binalar var.Müteahhitimiz Nuri Bey’e başvuruda bulunan bina sakinleri Nuri Bey’e derki “- Biz binamızı kentsel dönüşümle yenilemek istiyoruz.”Müteahhit Nuri Bey de tamam der ve anlaşırlar. Aralarında sözleşme yaparlar.Tabi müteahhit bu fırsatı kaçırır mı kaçırmaz. Çünkü Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yeni yapacağı binanın harçlarından muaf olacaktır. Anlaşma sağlandıktan sonra bina Risli Yapı Tespit Belgesi olan Lisanslı firma tarafından incelenir ve bina riskli çıkar.Eğer sizde binanızın risklimi risksiz mi olduğunu kontrol ettirmek istiyorsanız size bir firma önereyim. Arslan Mühendislik Firma çok temiz ve hızlı bir şekilde inceleme yapıyorlar.Neyse çok konuyu dağıtmadan toparlayalım.Binamız riskli çıktı ve yıkıldı.Buraya kadar herşey normal. Bina riskliydi kentsel dönüşüm sayesinde yıkıldı insanların can güvenliği sağlanmış oldu.Nuri Bey’de yeni binasını o bitişik iki bina arasına yaptı diyelim.

Kentsel dönüşümden kazançlarımızı sıralarsak;

 • Yapımız yenilendi.
 • Can güvenliğimiz sağlandı.
 • Müteahhit parayı götürdü.
 • Maliklerin yani daire sahiplerinin daireleri yenilendi.

Tamam bu kazanımlar çok güzel de senin yenilenen binan gene risk altında.Neden mi çünkü senin binanın sağında, solunda, önünde, arkanda gene riskli yapılar mevcut.Binanın yenilenmiş olması seni depremden tam anlamda kurtarmayacak.Binan yenilendi ama parkın bahçen yürüyüş yolun yeşilliğin gene yok.

Tüm semtlerin afet toplanma alanlarına AVM Rezidans yapılıyor.Yarın deprem kapıya gelince senin binan sağlam olsa bile çürük yapıların tehditi senin huzursuz edecek.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı “KENTSEL DÖNÜŞÜM ADA BAZINDA YAPILMALIDIR”. Adanın içindeki tüm binalar riskli ilan edilmeli ve yeni yapılacak muazzam projeyle yeşillik,yürüyüş yolları, spor merkezleri, afet toplanma alanları, parklar,bahçeler ve buna benzer yeniliklerle insan canı tam anlamıyla güvene alınmalıdır.

About Emre Zengin

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mezunu Genç İnşaat Mühendisi ve Aynı Zamanda Bilişim ve Teknoloji Tutkunu

Check Also

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

      Yüksek Lisans için öncelikle Lisans eğitiminizi başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra …

8 comments

 1. Kentsel dönüşümün tek amacı mütahittlerin cebini doldurmak bana kalırsa.

 2. Plansız bir şekilde yerleşime açılmış olan alanların,tekrar yaşanılabilecek standartlara dönüştürme mücadelesi noktasından bakılır ise projenin desteklenmesi gerekmektedir. Fakat ”Burası Türkiye” diye düşünmekten de insan kendisini alamıyor.

 3. kiralık bobcat

  Evet şuan için özellikle istanbulda kentsel dönüşüm hız kazandı ama nedense hala çarpık yerleşim düzeni devam ediyor. İstanbulda bobcat kiralama işi yapmamdan dolayı mütahitlerle haşır neşirim şuan için binası eski ve temelinde depremden dolayı hasar görmesine ragmen binasını yenilememekte kararlı bir çok vatandaşımız bulunmakta tabi bu kararda mütahitlerin sunmuş olduğu geri dönüşlerde etkili çarpık yerleşimden kurtulmak gerekmekte özelliklede büyük şehirlerde bu durum cözüme kavuşmalıdır. Bu konuda tekirdag ilinin çorlu ilçesi oldukça güzel çalışma fırsatı bulduğum çerkezköyde iyi inşallah en kısa zamanda bu çarpık yerleşimden kurtuluruz.

 4. Memur Maaşları 2015

  Kentsel Dönüşüm yapılan ve yapılacak yerlerde Görsel ve Yapısal anlamda Sıkıntılı bir durum söz konusu olduğundan Kentsel Dönüşüm yapılır veya planlanır. Son 10 Yılda Kentsel Dönüşüm planan yerlerde yatırım amaçlı ev alanlar git gide arttı 🙂 Kentsel Dönüşüm = Trend Yatırım olarakda değerlendirebiliriz.

 5. Araba Kiralama Denizli

  aslında kentsel dönüşüm baktığında bir çok açıdan da yararlı olabilir. İyi düşünmek ön yargılı olmamak gerek…

 6. Kentsel dönüşüm devlet tekelinden çıktığından beri mütahit ve bazı firmaların tekeline geçti bundan dolayı dolandırılan insanların sayısı her geçen gün artmakta.

 7. çalışma izni

  kentsel dönüşüm diye bütün insallığı yıktılar. tamam iyi birşey yapıyorlar ama bir tarafı yaparken diğer tarafıda mahvediyorlar.

 8. Son dönemlerde özellikle marmara bölgesinde artan tektonik hareketler gerçekten korkuya neden oluyor. Umarım biran önce tüm türkiyede dönüşümü yaşarız tehlikeli yapılarda oturmaktan kurtuluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir